Poradopedia.pl

Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Autor: Poradopedia.pl | 11 July 2011 12:57

Tagi: motoryzacja, policja, prawo jazdy, samochód, Motoryzacja, porada, pomoc, instrukcja, Kiedy, policja, może, zatrzymać, prawo, jazdy?

Naruszając przepisy ruchu drogowego można otrzymać mandat i punkty karne, ale to nie wszystko. Policja może również, w określonych przypadkach, zatrzymać prawo jazdy.

Policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku gdy:

  1. Kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo też środka działającego podobnie do alkoholu.
  2. Kierujący pojazdem legitymuje się prawem jazdy zniszczonym w stopniu uniemożliwiającym odczytanie jego zapisów.
  3. Kierujący pojazdem legitymuje się przerobionym lub podrobionym prawem jazdy.
  4. Kierujący pojazdem legitymuje się nieważnym prawem jazdy - upłynął termin ważności dokumentu. Może się tak zdarzyć w przypadku prawa jazdy wydanego na czas określony, np.: z powodów zdrowotnych.
  5. Kierujący pojazdem otrzymał wcześniej postanowienie lub decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.
  6. Wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy.
  7. Kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną liczbę punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
  8. Kierujący pojazdem przekroczył, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, dopuszczalną dla młodych kierowców liczbę punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Policjant może zatrzymać za pokwitowaniem prawo jazdy i pokwitowanie to uprawnia do kierowania pojazdem jeszcze w ciągu 7 dni, w przypadku:

  • stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność;
  • podejrzenia przerobienia bądź podrobienia prawa jazdy;
  • gdy upłynął termin ważności prawa jazdy;

czyli wtedy, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący pojazdem popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Zatrzymane prawo jazdy, z wyjątkiem przypadku podejrzenia jego przerobienia lub podrobienia, Policja przekazuje niezwłocznie (nie później niż w ciągu 7 dni) według właściwości: sądowi, prokuratorowi lub staroście.

W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości kierowcy lub zawartości w jego organizmie środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeśli jednak wynik badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.

Zatrzymanie prawa jazdy w przypadku:

  • stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów;

wymaga wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy przez prokuratora lub właściwy sąd w terminie 14 dni od otrzymania prawa jazdy. O wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zawiadamia się właściwego starostę. Na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy przysługuje zażalenie.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908).

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/motoryzacja/kiedy-policja-moze-zatrzymac-prawo-jazdy,1997.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone