Autor: Poradopedia.pl | 2 July 2011 11:51
Tagi: biegły rewident, finanse, kariera, księgowość, praca, Pieniądze, porada, pomoc, instrukcja, Jak, zostać, biegłym, rewidentem?
BIEGŁY REWIDENT (audytor) to osoba uprawniona do badania sprawozdań finansowych. Przedmiotem jego działalności może być m.in.:
Zawód biegłego rewidenta może wykonywać:
Do rejestru biegłych rewidentów może być wpisana osoba fizyczna, która spełnia poniższe warunki:
ZGŁOSZENIE KANDYDATA NA BIEGŁEGO REWIDENTA
Aby przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego należy złożyć do Komisji, w terminie określonym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, zgłoszenie oraz kwestionariusz osobowy zawierający imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, obywatelstwo, wykształcenie oraz adres zamieszkania; należy również dołączyć dwie fotografie.
Osoba która spełnia warunki jest zawiadamiana pisemnie przez Komisję, w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania zgłoszenia wraz z niezbędnymi dokumentami, o dopuszczeniu do postępowania kwalifikacyjnego. Następnie zostaje wpisana na listę kandydatów i otrzymuje numer indeksu.
PRAKTYKA
W trakcie odbywania praktyki kandydat powinien nabyć umiejętności w zakresie:
Praktyka odbywa się w jednostkach zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z Ustawą o rachunkowości, podmiotach prowadzących usługowo księgi rachunkowe lub uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, jeżeli prowadzą usługowo księgi rachunkowe.
Podstawą odbycia praktyki może być stosunek pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż 1/2 etatu, umowa cywilnoprawna zawarta z podmiotem usługowo prowadzącym księgi rachunkowe, prowadzona działalność gospodarcza, umowa spółki w której kandydat na biegłego rewidenta jest wspólnikiem.
Komisja może na wniosek kandydata zwolnić go z praktyki, jeśli: był on zatrudniony w podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych przez co najmniej 3 lata; pozostawał w stosunku pracy na samodzielnym stanowisku w komórkach finansowo-księgowych przez co najmniej 3 lata; posiada uprawnienia inspektora kontroli skarbowej lub certyfikat księgowy.
EGZAMINY
Egzaminy pisemne obejmują następujące zagadnienia:
W trakcie egzaminów sprawdzana jest również wiedza z zakresu:
Ustny egzamin dyplomowy
Po odbyciu rocznej praktyki w zakresie rachunkowości, zdaniu z wynikiem pozytywnym egzaminów pisemnych oraz odbyciu co najmniej dwuletniej aplikacji pod kierunkiem biegłego rewidenta, kandydat przystępuje do ustnego egzaminu dyplomowego.
Egzamin ten trwa nie dłużej niż 30 minut i przebiega w obecności przewodniczącego Komisji lub jego zastępcy oraz dwóch członków Komisji. Wynik egzaminu ogłaszany jest po zakończeniu egzaminu w danym dniu. W razie niepowodzenia, egzamin dyplomowy może być powtórzony czterokrotnie, w terminach ustalonych przez Komisję. W przypadku niewykorzystania tych szans kandydat na biegłego rewidenta ma obowiązek ponownie odbyć aplikację.
APLIKACJA
Kandydat na biegłego rewidenta może przystąpić do pierwszego roku aplikacji po uprzednim odbyciu praktyki, zaliczeniu egzaminów pisemnych z sesji II i zdaniu co najmniej dwóch egzaminów pisemnych z sesji III. Do drugiego roku aplikacji przystąpić może po zaliczeniu egzaminów pisemnych.
W trakcie odbywania aplikacji kandydat powinien nabyć umiejętności wymagane do wykonywania zawodu biegłego rewidenta. Aplikację odbywa się w podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, które prowadzą badania rocznych sprawozdań finansowych dla co najmniej 10 podmiotów lub zatrudniają/współpracują z co najmniej 3 biegłymi rewidentami. Przy tym powinny one zapewniać kandydatowi na biegłego rewidenta udział w badaniu sprawozdań finansowych przez okres co najmniej 5 miesięcy w każdym roku aplikacji.
ŚLUBOWANIE I WPIS DO REEJSTRU
Po zdaniu egzaminu dyplomowego pozostaje złożyć ślubowanie i uzyskać wpis do rejestru. Rota ślubowania ma następującą treść: "Przyrzekam, że jako biegły rewident będę wykonywać powierzone mi zadania w poczuciu odpowiedzialności, z całą rzetelnością i bezstronnością, zgodnie z przepisami prawa i obowiązującymi standardami rewizji finansowej, kierując się w swoim postępowaniu etyką zawodową i niezawisłością. Poznane w czasie wykonywania czynności rewizji finansowej, fakty i okoliczności zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich".
Następnie składa się wniosek o wpis do rejestru i po podjęciu uchwały Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w tej sprawie, dane biegłego rewidenta zostają ujęte w rejestrze. Wpis do rejestru uważa się za dokonany, jeśli Komisja Nadzoru Audytowego nie wniesie zastrzeżeń.
Biegły rewident obowiązany jest w szczególności:
Podstawa prawna