Autor: Iza_B | 9 April 2011 23:28
Tagi: edukacja, informacje, nauka, wiedza, zapamiętywanie informacji, Edukacja, porada, pomoc, instrukcja, Jak, zapamiętywać, informacje?
Pamięć pozwala gromadzić i przyswajać informacje. Są osoby, które nie mają z tym żadnego problemu, ale są też i tacy dla których pamiętanie lub przypominanie sobie pewnych nazw, liczb czy kodów stanowi ogromny problem. Jak więc wykorzystać potencjał mózgu i stać się mistrzem zapamiętywania?
Przestrzegamy następujących zasad:
Mnemotechnika (zbiór gotowych technik)
Jest to nauka zapamiętywania poprzez skojarzenia. Np.: mając do zapamiętania kod 24-6810 możemy początkowo mieć pewne problemy, ale jeśli bardziej się przyjrzymy i skupimy na liczbie 2, to zauważymy że każda następna jest o dwa większa. Jest to zależność pomiędzy zapamiętaną już informacją a tą, której dopiero będziemy się uczyć. Oczywiście takie „banalne” zależności zdarzają się rzadko, ale nawet te o wiele bardziej skomplikowane uda nam się szybko zapamiętać, jeśli tylko opanujemy poszczególne techniki.
Jedną z najpopularniejszych mnemotechnik jest system loci czyli system miejsc. Jest to technika polegająca na umieszczaniu poszczególnych informacji w znanych nam punktach. Wyobrażając sobie informację i angażując przy tym wszystkie zmysły, staramy się ją ściśle związać z konkretnym miejscem – w ten sposób uczymy się zapamiętywać informacje. Punktami, w których umieszczamy informacje mogą być części mieszkania, znajomi, rzeczy znajdujące się w pokoju. Wyobrażony obraz musi być jak najbardziej szczegółowy i łączyć w sobie smak, zapach, dotyk itp.
Polegają na robieniu notatek z użyciem słów-kluczy i obrazów-kluczy. Bardzo szybko można je stworzyć i zapamiętuje je się szybciej niż tradycyjne notatki. Mapa myśli składa się z głównego wyrazu-pojęcia, wokół którego narysowanych jest kilka lub kilkanaście pojęć odnoszących się do niego. Następnie tworzymy podgałęzie (znów od kilku do kilkunastu pojęć), które odnoszą się do słów sąsiednich. W ten sposób wiążemy ze sobą poszczególne informacje. Np.: w przypadku słowa arbuz kojarzy nam się jedzenie, soczystość, słodkość itp.
Mapy Pojęć
Są bardzo pomocne w nauce ze zrozumieniem; wzajemne relacje między pojęciami pomagają w zapamiętywaniu nowych informacji. Mają zastosowanie tam, gdzie występuje skomplikowana wiedza (np.: długie dokumenty) i przekazywanie (np.: studentom) złożonych pomysłów.
W sklepach stacjonarnych i na stronach www dostępnych jest wiele programów komputerowych, dzięki którym możemy ćwiczyć umysł poprawiając koncentrację uwagi i pamięć.