Autor: Poradopedia.pl | 13 April 2011 15:48
Tagi: dieta, młodość, sport, uroda, Pielęgnacja skóry, porada, pomoc, instrukcja, Jak, zachować, młodość?
Starzenie się jest naturalnym procesem biologicznym, niemożliwym do zatrzymania. Możemy jednak go spowolnić i cieszyć się młodym wyglądem na dłużej. Jak tego dokonać? Oto wskazówki:
Osoby prowadzące aktywny tryb życia dożywają sędziwego wieku, co jest potwierdzone badaniami naukowymi. Jeśli mało się ruszamy, nasz organizm cierpi i szybciej się starzeje. Regularny wysiłek fizyczny zmusza do pracy każdy mięsień naszego ciała, dzięki czemu mięśnie stają się elastyczne i mocne. Sport ma też inne dobre strony – ruszając się gubimy zbędne kilogramy i rzeźbimy sylwetkę.
Systematycznie się ruszając usprawnimy pracę układu trawiennego, oddechowego, kostnego oraz krążenia krwi. Jeśli aktywność połączymy ze świeżym powietrzem poprawimy wydolność wszystkich narządów ciała. Tak więc: idziemy na pływalnię, rower, rolki lub po prostu pobiegać.
Dieta
W wielu produktach spożywczych znajdują się składniki odpowiedzialne m.in.: za elastyczność skóry, mocne włosy i paznokcie. Spożywanie ich pozwoli cieszyć się młodym wyglądem na dłużej. Oto niektóre z nich:
Białko – poprawia wygląd włosów i paznokci, redukuje zmarszczki i uelastycznia skórę. Najwięcej białka znajduje się w mięsie, rybach, jajkach i serze.
Tłuszcze – kwasy tłuszczowe przyspieszają metabolizm, wzmacniają układ krwionośny, poprawiają napięcie skóry i chronią ją przed działaniem promieni UV. Powinniśmy spożywać dużo ryb (zwłaszcza makreli, łososia i tuńczyka), orzechów, oliwy z oliwek, soi, oleju lnianego i rzepakowego a także pestek słonecznika. Zdrowe tłuszcze występują w postaci najmniej przetworzonej, dlatego zamiast majonezu lepiej używać oliwy z oliwek.
Żelazo – wzmacnia płytkę paznokci i włosy. Dzięki temu składnikowi skóra wygląda młodziej. Najwięcej żelaza odnajdziemy w czerwonym mięcie, kaszach, grochu, zielonych warzywach i ziarnach zbóż.
Magnez – chroni nas przed wypadaniem włosów i łamaniu się paznokci. Ponadto wzmacnia zęby i wspomaga odporność. Spożywajmy więcej ryb, kasz, pieczywa pełnoziarnistego, orzechów, rodzynek, czekolady, kakao i bananów.
Cynk i selen – spowalniają proces starzenia się, poprawiają kondycję włosów i paznokci. Ponadto łagodzą negatywny wpływ palenia papierosów. Cynk i selen występują w rybach morskich i owocach morza, żółtym serze i mleku, pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, pestkach dyni oraz kukurydzy. Warto wzbogacić tymi produktami codzienną dietę.
Polifenole – wolne rodniki zapobiegają starzeniu się skóry i chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV. Najwięcej polifenoli jest w czerwonym winie, herbacie a także w owocach i warzywach.
Witamina C – wpływa pozytywnie na stan mięśni, łagodzi stres oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Będziemy czuć się młodziej i zgrabniej dzięki spożywaniu ziemniaków, pomidorów, papryki, natki pietruszki, żurawiny a także owoców cytrusowych i jagodowych.
Witamina E – zwana też witaminą młodości. Zapobiega suchej skórze, łamliwości paznokci i wypadaniu włosów. Spłyca zmarszczki. Najwięcej witaminy E występuje w rybach (np.: makreli, łososiu i śledziach), zielonych warzywach, pomidorach, olejach roślinnych, dyni, morelach i czarnych porzeczkach. Łączenie witaminy E z witaminą A i magnezem ułatwia jej przyswajanie.
Witamina A – zwana też witaminą wzrostu. Uelastycznia skórę, rozjaśnia przebarwienia, poprawia kondycję włosów i paznokci. W naszej diecie nie powinno zabraknąć mleka, wątróbki, masła, pomarańczy oraz czerwonych owoców i warzyw. Witamina A w połączeniu z tłuszczem jest szybciej wchłaniana przez organizm.
Relaks
Życie w ciągłym stresie naraża nas na choroby i szybsze starzenie się. Nerwowy tryb życia objawia się kłopotami żołądkowymi, szybkim biciem serca, bezsennością a także pogorszeniem pamięci. Stres jest również przyczyną wypadania włosów i problemów z cerą. Nie ma więc innego wyjścia, jak nad nim zapanować.
Nie jest to łatwe, ale trzeba ograniczyć złe myślenie i zacząć nastawiać się pozytywnie do świata i ludzi. Nie można kumulować w sobie stresu, dlatego po ciężkim dniu warto pójść na masaż albo przynajmniej wziąć odprężającą kąpiel. Nawet jeśli jesteśmy bardzo zapracowani, powinniśmy każdego dnia poświęcić odrobinę czasu, żeby np.: posłuchać ulubionej muzyki czy poczytać książkę. Ludzie uśmiechnięci, pogodni i zadowoleni z życia wyglądają i czują się młodziej.
Wysypiajmy się, nie zarywajmy nocy żeby odsypiać w dzień. Taki tryb życia nie wpływa dobrze na nasz organizm, dlatego ważny jest regularny sen. Podczas snu regenerują się narządy wewnętrzne; z tkanek usuwane są toksyny. Kiedy śpimy najmocniej (czyli między 24.00 a 6.00) poprawia się stan naszej skóry, wzmacnia się połączenie między neuronami (szybciej się uczymy i zapamiętujemy). Wyspani, wypoczęci wyglądamy i czujemy się zdecydowanie młodziej niż osoby żyjące na przekór własnemu rytmowi.
Zmuszajmy nasz umysł do pracy poprzez rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, rebusów; starajmy się zapamiętywać numery telefonów – wszystko to sprawi, że będziemy sprawniejsi i młodsi intelektualnie.
Podsumowując: