Autor: Poradopedia.pl | 29 March 2011 13:57
Tagi: meble dziecięce, meble młodzieżowe, pokój dziecka, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Jak, zaplanować, pokój, dla, dziecka, w, wieku, szkolnym?
Pokój dziecięcy powinien zmieniać się wraz z wiekiem dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest podział pokoju na poszczególne strefy: do nauki, spania i zabawy.
Strefa nauki
To miejsce, które powinno sprzyjać nie tylko prawidłowemu rozwojowi umysłowemu ale też fizycznemu. Duże znaczenie odgrywają tutaj meble przy których dziecko może się uczyć i odrabiać lekcje. Takie stanowisko powinno być wyposażone w odpowiednie biurko, krzesło oraz lampkę.
Większość dzieci w wieku szkolnym posiada własny komputer, w związku z tym biurko powinno być na tyle duże, aby można było ustawić sprzęt i wygodnie z niego korzystać. Najlepiej wybrać biurko z nadstawką na monitor (powinien być on ustawiony na wprost siedzącego dziecka w odległości co najmniej 50cm). Aby zyskać dodatkową przestrzeń na blacie biurka, warto wybrać model zaopatrzony w wysuwaną półkę na klawiaturę. Oprócz tego biurko powinno posiadać wbudowane szuflady i półki, w których można przechowywać przybory szkolne. Przy takim biurku dziecko będzie mogło swobodnie odrabiać lekcje i korzystać z komputera. Na blacie należy położyć odpowiedniej wielkości podkładkę pod mysz. Biurko nie powinno stać w ciemnym kącie, tylko w miejscu do którego dociera duża ilość naturalnego światła.
Oczywistym jest, że biurko nie pomieści wszystkich książek, zeszytów i przyborów szkolnych ucznia. W związku z tym należy zamontować w strefie nauki półki lub regał, pozwalający dziecku na wygodne układanie i sięganie swoich rzeczy.
Równie ważnym jak biurko meblem dla ucznia jest krzesło. Odpowiedni model zapobiega powstawaniu wad kręgosłupa, dlatego krzesło powinno być starannie dobrane do budowy dziecka. Siedząc na krześle, dziecko powinno mieć nogi ugięte w kolanach a stopy płasko oparte na podłodze. Krzesło powinno być obrotowe i wyposażone w regulację wysokości siedziska, oparcia a także podłokietników. Oprócz tego ważna jest stabilność fotela a taką zapewnia pięciogwiazdowy stojak na kółeczkach.
W pokoju ucznia bardzo ważne jest oświetlenie. I nie chodzi tylko o światło główne ale przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie miejsca do nauki. Lampka biurkowa powinna posiadać regulowane ramię pozwalające dowolnie regulować kąt padania światła oraz ustawienie abażuru - nie powinien on znajdować się zbyt nisko ani też za wysoko od biurka, najlepiej w odległości ok. 30 cm od blatu. Lampka powinna być ustawiona z lewej strony w przypadku dziecka praworęcznego i z prawej strony dla dziecka leworęcznego.
Poza meblami w strefie nauki powinny znaleźć się, wedle zainteresowań, dodatki służące rozwojowi ucznia np.: globus lub wisząca mapa Polski/świata. Absolutnie nie jest to miejsce dla zabawek i przedmiotów rozpraszających uwagę dziecka odrabiającego lekcje.
Strefa zabawy
To miejsce nie powinno być zastawione wieloma meblami, wystarczy jeśli znajdzie się tu wyłącznie regał na książki i skrzynie na zabawki. Na podłodze warto położyć dywanik, na którym dziecko będzie mogło wygodnie usiąść i porozkładać swoje skarby. Ta strefa nie powinna się znajdować tuż obok strefy do nauki, zwłaszcza jeśli w domu są dwie pociechy. Podsumowując: w strefie zabawy znajdują się przedmioty, których nie spotkamy w strefie do nauki albo snu.
Strefa snu
Dziecko w wieku szkolnym umie samodzielnie wykonywać pewne czynności i do takich z pewnością należy ścielenie łóżka. Mebel ten powinien więc być wybrany z rozsądkiem - rozkładanie i składanie jego elementów nie może sprawiać dziecku żadnych trudności. Łóżko powinno być przede wszystkim wygodne w spaniu i stabilne a także wyposażone w pojemnik na pościel. To ważne, zwłaszcza gdy dziecko gości u siebie kolegów ale też ze względów estetycznych - pościel chowana do pojemnika po prostu mniej się brudzi. Nad łóżkiem natomiast można zamontować półkę na książeczki i lampkę, szczególnie jeśli dziecko lubi sobie poczytać przed snem. W tej strefie oprócz łóżka może się znaleźć szafa lub komoda na ubrania.
Kolorystyka
Meble są dopełnieniem każdego pomieszczenia ale nie mniejsze znaczenie mają kolory, jakimi się otaczamy. W pokoju dziecka powinny być radosne i jednocześnie sprzyjające nauce oraz relaksowi. Ściany nie powinny być więc ani zbyt ciemne ani też jaskrawe, najlepiej gdy będą w pastelowych, neutralnych odcieniach. Łagodność i spokój wzbudzają różne tonacje bieli, beżu lub żółtego. Aby zachować harmonię i zarazem uniknąć monotonności, można wprowadzić dwa kolory i pomalować ściany w pasy, np.: biel z błękitem lub żółty z jasną zielenią.
Dodatkowe wskazówki o których warto pamiętać: