Autor: Poradopedia.pl | 21 March 2011 18:05
Tagi: kobieta, nastolatki, tampony, Moda i uroda, porada, pomoc, instrukcja, Jak, używać, tamponów?
Tampon podobnie jak podpaska absorbuje krew i upławy menstruacyjne, pozwala jednak w większym stopniu czuć się komfortowo i czysto. Tampony wykonane są z chłonnych materiałów a ich cylindryczny kształt ułatwia aplikację. W zależności od potrzeb tampony są dostępne w różnych rozmiarach i o zróżnicowanej chłonności.
Przed aplikowaniem tamponu należy umyć i osuszyć ręce. Wyjmujemy tampon z opakowania i rozwijamy sznureczek. Jedną ręką trzymamy tampon (kciukiem i palcem wskazującym) a drugą rozchylamy wargi pochwy (tampon musi znaleźć się dokładnie w tym miejscy, z którego wydobywa się krew menstruacyjna). Tampon umieszczamy przy wejściu do pochwy i lekko popychamy go palcem, kierując ku tyłowi (do kości ogonowej). Można to zrobić jednym płynnym ruchem albo manewrując powoli.
Aby usunąć tampon należy pociągnąć za sznureczek lekko do tyłu i ku dołowi, ale nie na siłę.
Sztuka zakładania tego rodzaju tamponów jest bardzo zbliżona do tych bez aplikatorów. Pamiętajmy tylko, aby nie wpychać ich zbyt głęboko do pochwy. Zanim przystąpimy do umieszczania tamponu we właściwym miejscu, należy zapoznać się z zasadą działania aplikatora. Jego budowa opiera się na dwóch tekturowych rurkach o różnej średnicy.
Jedną ręką trzymamy aplikator a drugą rozchylamy wargi pochwy; umieszczamy tampon przy jej wejściu i lekko wsuwamy do środka większą rurkę. Przytrzymujemy za jej końcówkę a drugą ręką wciskamy mniejszą rurkę kierując ku tyłowi. Tampon będzie prawidłowo wprowadzony, gdy mniejsza rurka całkowicie schowa się wewnątrz pochwy. Wówczas obie rurki należy wyjąć.
Jeśli odczuwamy pewien dyskomfort, powinnyśmy popchnąć tampon głębiej aplikatorem, chyba że już go wyjęłyśmy. Wtedy należy przesunąć tampon palcem.
Aby usunąć tampon należy rozluźnić mięśnie i dopiero wtedy delikatnie pociągnąć za sznureczek. Postępujemy stanowczo, ale nie na siłę. Najłatwiej usuwa się tampony całkowicie nasączone.
Możliwość wystąpienia podrażnień nabłonka pochwy, rozwoju nieprawidłowej flory bakteryjnej a także pojawienia się i rozwoju zespołu wstrząsu toksycznego na skutek dłuższego nie zmieniania tamponu.