Autor: Poradopedia.pl | 22 March 2011 13:01
Tagi: kobieta, nadżerka, zdrowie, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jakie, są, objawy, nadżerki?
Nadżerka jest zmianą chorobową najczęściej występującą u dojrzałych płciowo kobiet. Według badań medycznych dolegliwość ta spotyka już co czwartą kobietę.
Ze względu na przebieg procesu gojenia się nadżerki, związany z tym zróżnicowany wygląd i towarzyszące nieprawidłowe stany, można wyróżnić następujące rodzaje tego schorzenia:
Podczas zwykłego badania ginekologicznego niemożliwe jest wykrycie zmian i zdiagnozowanie komórek nowotworowych. A te mogą się pojawić również w niewielkich nadżerkach. Zmianę można wykryć tylko dzięki badaniu cytologicznemu, posiewowi moczu oraz kolposkopii polegającej na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego zwanego kolposkopem.
Nadżerka nie jest schorzeniem zaraźliwym. Często jednak towarzyszą jej stany zapalne, a niektóre drobnoustroje przenoszone są drogą płciową. Nadżerka to zmiana na tarczy części pochwowej szyjki macicy, która jest widoczna w badaniu jako zaczerwienienie. Inne zabarwienie błony śluzowej związane jest z obecnością nabłonka gruczołowego w miejscu, gdzie powinien znajdować się nabłonek wielowarstwowy płaski.
Nadżerka przypomina małą, czerwoną plamkę o nierównej, brodawkowatej powierzchni na błonie śluzowej narządu. Jest następstwem zapalenia szyjki macicy, które rozwinęło się na skutek zakażenia bakteryjnego (np.: rzęsistkiem pochwowym) lub wirusowego.
Ryzyko pojawienia się zmiany chorobowej jest zdecydowanie większe u kobiet wcześnie rozpoczynających współżycie oraz często zmieniających partnerów seksualnych. Są one wtedy o wiele bardziej narażone na infekcje przenoszone drogą płciową. Przyczyną powstawania nadżerek może być też wczesne rozpoczęcie współżycia po porodzie a także problemy hormonalne.
Nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych. Najczęściej występującymi zaburzeniami są krwawienia z pochwy po stosunku seksualnym oraz plamienia nie związane z miesiączką (międzymiesiączkowe). W zależności od wielkości zmiany mogą także wystąpić silne upławy z pochwy o żółto-zielonym zabarwieniu. Zapach wydzielanego śluzu jest zazwyczaj nieprzyjemny, kobiecie może też towarzyszyć uczucie pieczenia i swędzenia w okolicach sromu.
W przypadku mocno rozwiniętej nadżerki mogą wystąpić silniejsze objawy takie jak krwawienia kontaktowe, bóle podczas stosunku, bóle brzucha i podbrzusza oraz bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.