Autor: Poradopedia.pl | 23 March 2011 09:36
Tagi: ogród, pozbyć się ślimaków, ślimaki, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Jak, pozbyć, się, ślimaków, z, ogródka?
Ślimaki pełnią pożyteczną rolę w przyrodzie, ale też mogą wyrządzać poważne szkody w ogrodach. Są szkodnikami warzyw, roślin jagodowych, ozdobnych i ziół. Walka ze ślimakami nie należy do łatwych, dlatego warto zapoznać się z różnymi jej metodami
Ślimaki pełnią pożyteczną rolę w przyrodzie, ale też mogą wyrządzać poważne szkody w ogrodach. Są szkodnikami warzyw, roślin jagodowych, ozdobnych i ziół. Największe szkody można zauważyć wiosną w okresie kiełkowania nasion i wzrostu roślin. Efektem pasożytniczego działania ślimaków są wygryzione w liściach, łodygach i cebulach dziury a także pozostawione na liściach ślady w postaci bezbarwnego śluzu. Walka ze ślimakami do najłatwiejszych nie należy, dlatego warto zapoznać się z różnymi jej metodami.
Profilaktyka to podstawa
Aby zapobiec występowaniu ślimaków w ogrodzie należy regularnie wykonywać zabiegi profilaktyczne polegające m.in.: na osuszaniu terenu, usuwaniu chwastów, pokrzyw i pozostałości po ściętych roślinach, koszeniu trawy. Nie można dopuścić do gnicia resztek roślin, gdyż rozkładające się stanowią idealne schronienie dla ślimaków. Poza tym w ogrodzie nie powinny znajdować się przedmioty mogące służyć jako kryjówka np.: sterty desek czy kamieni.
Ważna jest także dbałość o utrzymanie odpowiedniej struktury ziemi. Warto często używać motyki i grabi, aby przewietrzyć glebę - ślimaki tego nie lubią.
Metody domowe
Metody biologiczne
Najbardziej znaną metodą biologiczną jest walka ze ślimakami za pomocą selekcjonowanych nicieni dostępnych w postaci preparatu o nazwie Nemaslug. Użycie tego środka powoduje utratę zdolności ślimaka, spowalnia jego aktywność i zmusza go do zagrzebania się w glebie, gdzie po krótkim czasie ginie. Największą skuteczność działania preparatu można zaobserwować na najmniejszych szkodnikach. Nicienie nie lubią suszy, dlatego ziemia powinna być zmieszana z Nemaslugiem albo podlana wodą.
Metody chemiczne
Użycie środków chemicznych powinno należeć do ostateczności - tylko wtedy gdy naturalne metody nie przynoszą pożądanych rezultatów. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do walki ze ślimakami a do najpopularniejszych z nich zaliczyć można: Anty-ślimak Spiess 04GB, Mesurol Alimax 02RB, Ślimak-stop 47FG, Glaznit 06GB oraz Bros Snacol 05GB. Środki chemiczne, które w swym składzie zawierają metaldehyd należy rozsypywać pomiędzy roślinami a nie bezpośrednio na liście. Czynność tę wykonujemy wieczorem podczas suchych dni, postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Przed użycie każdego chemicznego środka należy dokładnie przeczytać informacje na etykiecie lub ulotce dołączonej do opakowania.
Warto wiedzieć, że ślimaki nie przepadają również za cebulą, czosnkiem, gorczycą, majerankiem, tymiankiem i szałwią lekarską. Same mięczaki są natomiast idealnym kąskiem dla ropuch, jaszczurek, jeży, ptaków i niektórych gatunków chrząszczy.