Autor: Poradopedia.pl | 2 March 2011 17:26
Tagi: rozwód, rozwód kościelny, Ślub, porada, pomoc, instrukcja, Jak, uzyskać, rozwód, kościelny?
W rozumieniu kościoła nie istnieje pojęcie rozwodu; jest to raczej unieważnienie małżeństwa czyli sytuacja w której tak naprawdę małżeństwo nie miało miejsca. Orzekanie o ważności małżeństwa kościelnego należy tylko i wyłącznie do kompetencji władzy kościelnej.
Powody stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego:
Procedura unieważnienia małżeństwa kościelnego:
Nieważność małżeństwa kościelnego stwierdza Sąd Biskupi, do którego należy skierować skargę powodową o nieważność małżeństwa (odpowiednik pozwu w prawie cywilnym). Opis pozwu musi zawierać przebieg małżeństwa czyli kiedy i gdzie zostało zawarte, jakie są powody dla których miałoby być unieważnione, kto pierwszy zdecydował się na rozstanie itp. Oprócz wskazania dowodów należy również powołać kilku świadków.
Po złożeniu skargi Sąd Biskupi przystępuje do jej rozpatrzenia i w pierwszej kolejności musi określić tytuł z którego będzie się toczyło postępowanie. Możliwe jest w tym momencie wysłuchanie drugiej strony i określenie przez Sąd tzw. formuły wątpliwości. Następny etap dotyczy postępowania dowodowego i określenia przez biegłych faktycznie istniejącego problemu.
Po zakończeniu postępowania dowodowego następuje etap publikacji akt podczas którego małżonkowie mogą zapoznać się z aktami sprawy. W pierwszej kolejności zostaje wysłuchany tzw. głos obrończy za nieważnością małżeństwa, następnie Obrońca Węzła Małżeńskiego przedstawia argumenty przeciw stwierdzeniu nieważności małżeństwa. Na koniec zostaje wydany wyrok I instancji, który musi być potwierdzony w jeszcze jednym wyroku lub zatwierdzającym go dekrecie. Aby strony mogły w przyszłości bez problemów zawrzeć nowe małżeństwo kościelne, w kodeksie prawa kanonicznego obowiązuje zasada dwóch zgodnych wyroków.
Podobnie jak w trakcie rozwodu cywilnego, tak i w tym przypadku warto skorzystać z usług adwokatów. Co prawda jest to dość kosztowne rozwiązanie ale na pewno bardzo pomocne na każdym etapie postępowania.
Rozwód kościelny to trudna i skomplikowana procedura wymagająca poświęcenia i czasu.