Autor: Poradopedia.pl | 24 February 2011 23:21
Tagi: auto, motoryzacja, mróz, samochód, zima, Motoryzacja, porada, pomoc, instrukcja, Jak, odpalić, samochód, na, mrozie?
Najwięcej problemów z uruchamianiem samochodu w zimie przysparzają sobie sami kierowcy poprzez niewłaściwy sposób użytkowania swoich "czterech kół". Dlatego już jesienią należy zacząć przygotowywać auto do minusowych temperatur i zadbać szczególnie o sprawność akumulatora.
Zimowa aura może zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu układu paliwowego. Zbierająca się w nim woda może zamarzać i ograniczać przepływ odpowiedniej ilości paliwa a to w konsekwencji może prowadzić do zakłóceń w pracy silnika lub też kłopotów z jego uruchamianiem. Aby temu zapobiec należy wymienić filtr paliwa na nowy zanim nadejdą siarczyste mrozy.
Zanim podejmiemy próbę odpalenia auta, powinniśmy się upewnić czy wszystkie urządzenia pobierające prąd są wyłączone (np.: dmuchawa, radio, itp.). Jeśli po przekręceniu kluczyka w stacyjce któreś z nich się włączy - natychmiast je wyłączamy, aby nie "zabierały" prądu rozrusznikowi. Jeśli natomiast wszystko jest powyłączane, możemy na kilka sekund uruchomić światła postojowe, aby nieco pobudzić akumulator.
Po przekręceniu kluczyka należy odczekać kilka chwil, aby pompka paliwa napompowała wystarczająco układ paliwowy (w dieslach świece żarowe podgrzewają się do odpowiedniej temperatury).
Kiedy z trudem, ale jednak silnik zapali, można ułatwić mu pracę poprzez przytrzymanie pedału sprzęgła przez następnych ok. 10 sekund. Gdy obroty się wyrównają, puszczamy pedał sprzęgła i odczekujemy chwilę, aby mocno zgęstniały olej w skrzyni biegów mógł się nieco rozgrzać. W tym czasie można minimalnie zwiększyć obroty silnika i tym samym ograniczyć efekt ssania (ważne głównie dla bezpieczeństwa silników starszych modeli aut).
Jeśli jednak samochód nie chce odpalić, można podłączyć akumulator do baterii innego auta (np.: życzliwego sąsiada) za pomocą przewodów zapłonowych. W żadnym wypadku nie należy uruchamiać auta na pych, ponieważ grozi to uszkodzeniem katalizatora (w dieslach może dojść do poważnej awarii silnika). Jeśli rozrusznik pracuje ale silnik nie zapala np.: przez ok. 5 sekund, należy chwilę odczekać i spróbować ponownie przekręcić kluczyk.
O czym warto pamiętać?