Autor: Iza_B | 2 January 2011 10:53
Tagi: meldunek, pobyt czasowy, pobyt stały, wymeldowanie, zameldowanie, Prawo, porada, pomoc, instrukcja, Jak, się, zameldować, i, jak, się, wymeldować?
Jeśli chcemy się zameldować pod danym adresem bądź wymeldować z pobytu stałego musimy udać się do Urzędu Gminy lub Miasta na terenie, którego chcemy dokonać tej czynności.
Procedura zameldowania na pobyt stały i czasowy powyżej 3 miesięcy
Obywatel polski przebywający stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego.
Aby zameldować się pod danym adresem potrzebna jest zgoda właściciela mieszkania lub innej osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu mieszkalnego.
Chcąc się zameldować musimy okazać następujące dokumenty:
Osoby meldujące się na pobyt stały bądź czasowy powyżej 3 miesięcy otrzymują potwierdzenie zameldowania, które jest ważne przez 2 miesiące od momentu jego wystawienia.
Procedura zameldowania na pobyt czasowy poniżej 3 miesięcy
Aby zameldować się pod danym adresem należy zgłosić się do właściwego Urzędu z właścicielem lub najemcą mieszkania i przedstawić następujące dane:
Osoby meldujące się na okres do 3 miesięcy otrzymują potwierdzenie zameldowania, które jest ważne tylko do czasu upływu terminu zameldowania.
Procedura wymeldowania się z pobytu stałego lub trwającego dłużej niż 3 miesiące
Osoba opuszczająca miejsce stałego bądź trwającego dłużej niż 3 miesiące miejsca pobytu ma obowiązek wymeldowania się i musi dokonać tego w odpowiednim Urzędzie nie później niż w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego. Jeśli sama tego nie uczyni, może to nastąpić na wniosek np.: właściciela mieszkania lub z urzędu. Podstawą wymeldowania może być także eksmisja przeprowadzona w lokalu.
Aby się wymeldować należy wypełnić odpowiedni formularz zgłoszenia wymeldowania.
Jeśli chodzi o wymeldowanie osoby zmarłej, następuje to z urzędu po dokonaniu zgłoszenia zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Procedura odwoławcza
Jeśli Urząd Gminy/Miasta odmawia zameldowania lub dokonuje wymeldowania z urzędu, wówczas wydaje decyzję administracyjną, od której każdy ma prawo się odwołać. Osoba odwołująca się , powinna wcześniej zapoznać się z decyzją Urzędu. Odwołanie można wnieść w terminie 14 dni do Wojewody, po tym terminie decyzja staje się prawomocna i jej zmiana może być utrudniona bądź całkowicie niemożliwa.
Procedurę zameldowania i wymeldowania regulują następujące akty prawne:
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993, z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 grudnia 2002 roku w sprawie w sprawie zgłaszania i przyjmowania danych niezbędnych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji ludności i ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych (Dz.U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1999, z późn. zm.).