Autor: Poradopedia.pl | 18 July 2010 12:25
Tagi: lato, upał, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jak, sobie, radzić, z, upałem
Podczas upalnych dni najważniejsze jest częste spożycie płynów, co bezpośrednio związane jest z faktem, że dużo się pocimy wydalając z organizmu wodę.
Najlepiej pić zwykłą, niegazowaną wodę, unikając wzmagających pragnienie słodzonych i gazowanych napojów. Zaleca się wypijanie ok. 3-4 litrów wody dziennie - pijąc najlepiej w małych odstępach czasu.
Pocenie powoduje nie tylko odwodnienie, ale także ubytek elektrolitów - szczególnie warto zwrócić uwagę na uzupełnienie niedoborów potasu i magnezu, które mają duże znaczenie dla właściwego ciśnienia krwi, pracy układu nerwowego i koncentracji.
Dobrze jest unikać picia kawy i napojów zawierających kofeinę, ponieważ odwadniają one organizm i wypłukują potas i magnez. Z podobnych względów nie jest wskazane spożycie alkoholu - zimne piwo może początkowo przynieść ulgę, ale w rzeczywistości prowadzi do odwodnienia i podwyższenia temperatury ciała.
Przy wysokich temperaturach powinniśmy zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw, zastępując je lekkostrawnymi daniami, chłodnikami, sałatkami, soczystymi owocami i warzywami. Cytrusy znacznie ułatwiają przetrwanie upałów dzięki dużej zawartości wody, witaminy C, potasu i wapnia.
Jeżeli nie posiadamy klimatyzacji powinniśmy zadbać o utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury w domu. Dobrze jest przede wszystkim zasłonić okna przed słońcem. Pomieszczenia powinniśmy wietrzyć wtedy, kiedy na dworze panuje najniższa temperatura - późnym wieczorem, w nocy lub wcześnie rano. Otwieranie okien w ciągu dnia spowoduje napływ ciepłego powietrza do pomieszczeń i nie ułatwi nam radzenia sobie z upałem.
Oprócz korzystania z wiatraka pewnym sposobem na obniżenie temperatury w domu jest rozwieszenie w domu zmoczonego w zimnej wodzie ręcznika.
Dobrze jest ubierać się w jasne i przewiewne ubrania oraz unikać sztucznych tkanin, które utrudniają skórze oddychanie i powodują większą potliwość.
Nie wychodźmy na słońce bez nakrycia głowy - bardzo łatwo jest nabawić się udaru.
Wskazane jest unikanie słońca, szczególnie w godzinach południowych (10-14), jeżeli już wychodzimy na dwór to dobrze jest przebywać w cieniu, zadbać o ochłodę i mieć zawsze butelkę wody pod ręką. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze i mające problemy z ciśnieniem - upały i słońce mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Paradoksalnie w okresie upałów łatwo nabawić się przeziębienia, które dodatkowo utrudni nam zniesienie wysokich temperatur. Szczególną uwagę powinniśmy zachować korzystając z klimatyzacji oraz spożywając zimne napoje i lody.
Nie powinniśmy narażać naszego organizmu na gwałtowne zmiany temperatur - w przypadku klimatyzacji należy starać się zachować stosunkowo niewielką, kilkustopniową różnicę w stosunku do temperatury na dworze. Korzystając z klimatyzacji w samochodzie nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na ciało.
Upały najgorzej znosimy na początku, a po kilku dniach nasz organizm stopniowo się przyzwyczaja -najważniejsze to dostosować się do sytuacji, ograniczyć wysiłek fizyczny i zadbać o właściwą ochłodę organizmu.