Autor: Poradopedia.pl | 10 April 2009 23:12
Tagi: cienie do powiek, kobieta, makijaż, podkład, puder, tusz do rzęs, uroda, Pielęgnacja skóry, porada, pomoc, instrukcja, ABC, Makijażu
Każda z nas chce być piękna i podziwiana. Jednym ze sposobów by wydobyć nasze naturalne piękno i zretuszować niedoskonałości, które pojawiają się z wiekiem jest odpowiednio wykonany makijaż. Sposób, w jaki wykonamy makijaż, wpływa na naszą prezentacje i postrzeganie przez innych. Jest kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować, by wyglądać odpowiednio do danej sytuacji.
W zależności od rodzaju skóry warto jest zastosować:
Jest to bardzo ważny kosmetyk, który wyrównuje koloryt cery, ożywia ją i rozświetla. Jest bazą dla naszego makijażu, dlatego też musimy kierować się kilkoma zasadami przy jego wyborze:
Skóra sucha i normalna - podkład bogaty w składniki nawilżające, najlepiej w postaci kremu.
Skóra tłusta - podkład o niskiej zawartości olejków, lub całkowicie beztłuszczowy.
Dla cery mieszanej należy kierować się bardziej porą roku i testować, który rodzaj będzie sprawdzał się lepiej.
Kolor podkładu jest szalenie istotny, warto poświęcić sporo czasu, by był on w kolorze naszej karnacji. Zbyt ciemny postarza, zbyt jasny da nienaturalny efekt. Podkład powinniśmy sprawdzać na policzku, w okolicy kości szczękowej, a nie na nadgarstku. Jeśli nie widzimy linii między kością szczękową i szyją i ledwo możemy dojrzeć miejsce, na które nałożony został produkt, oznacza to, że znaleźliśmy właściwy kolor dla swojej skóry.
Podkład sprawdzamy przy świetle dziennym.
Oprócz podkładów kompaktowych, które mają specjalne gąbeczki, nakładamy podkład palcami lub gąbeczkami lateksowymi – ważne jest by rozprowadzać go od środka twarzy na zewnątrz, nie omijając powiek i ust – na podkładzie dłużej utrzymują się cienie i pomadki.
Rozprowadzając podkład należy pamiętać, by nie kończył się on na linii żuchwy, lecz by zachodził na szyję – wtedy nie tworzy się efekt maski.
Gdy na niedoskonałości nie pomaga podkład należy użyć korektora.
Do okolic wokół oczu zastosuj korektor delikatny o konsystencji kremu, który będzie odbijał światło – wklep go, nie rozciągając skóry.
Na przebarwienia, piegi, popękane naczynka najlepszy będzie korektor w postaci pomadki lub sztyftu. Dotykamy nim bezpośrednio do miejsc, które chcemy zamaskować i lekko wklepujemy.
Puder utrwala podkład i korektor, przedłuża trwałość makijażu i zapobiega błyszczeniu się skóry.
Puder może być sypki, w kamieniu lub w kulkach.
Róż podkreśla nasze atuty, a maskuje wady. Aby go jednak dobrze użyć należy kierować się pewnymi zasadami dopasowanymi do kształtu naszej twarzy:
Twarz kwadratowa – róż nieco poniżej kości policzkowych, na żuchwie, kątach czoła
Twarz trójkątna – róż na kościach policzkowych, pociągnięty powyżej skroni i na podbródku
Twarz okrągła - róż od skroni po kąciki ust i na linii żuchwy
Róż powinien być dopasowany do karnacji:
Kreski nadają spojrzeniu intensywności, podkreślają charakter i urodę oka.
Do wykonania kreski na powiekach stosujemy konturówkę, flamaster, eyeliner.
Kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować rysując kreskę:
Główna zasada jaką musimy kierować się stosując cienie do powiek jest taka, że jasne cienie powiększają optycznie oko, a ciemnie pomniejszają. Gdzie zatem stosujemy dany cień:
Jasne cienie stanowią bazę makijażu, powiększają optycznie oko i dodają mu blasku.
Ciemniejsze cienie służą do wyeksponowania urody oczu.
Kolor cieni nie powinien być jednakowy z kolorem tęczówki, ponieważ pogarsza on ich barwę. Lepiej użyć odcienia kontrastowego np. zgaszonego fioletu do oczu zielonych, oliwkowego do brązowych itp.
Cieniem w wybranym kolorze pokrywa się na ogół zewnętrzne kąciki oczu.
Przykład makijażu sprawdzającego się na każdą okazję:
Na powieki nałóż cień w wybranym kolorze, a następnie ciemniejszym podkreśl zewnętrzny kącik oka. Aby oko było wyraziste na środek powieki nałóż jasny, perłowy cień (może być nawet biały). Możesz go położyć także pod brwi, aby rozświetlić spojrzenie.
Jest to kosmetyk, bez którego żaden makijaż nie może się obyć. Powinna go stosować każda kobieta bez względu na wiek, karnację, kształt twarzy. Tusz do rzęs wydłuża je i pogrubia nadając spojrzeniu wyrazistości i głębi. Nakładamy tusz od nasady do końca rzęs, najlepiej trzymając szczoteczkę ukoście w stosunku do oka i rysując nią literę Z. Nie pomijamy rzęs w kącikach oczu. Dolne rzęsy malujemy szczoteczką trzymaną pionowo. Jeżeli nałożymy tusz dwukrotnie rzęsy wydadzą się dłuższe i gęściejsze. Czarny tusz jest uniwersalny dla wszystkich kobiet, jednak do jasnych karnacji zaleca się szarości i brązy.
Piękne, zmysłowe usta są marzeniem każdej kobiety. Należy je chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i dbać, by były zawsze dobrze nawilżone.
Zanim pomalujesz ust szminką lub pomadką, nałóż na nie podkład. Obrysuj usta konturówką dopasowaną do odcienie szminki. Nałóż następnie szminkę, a jej nadmiar zdejmij chusteczką. Jeżeli chcesz by szminka dłużej trzymała się na ustach pokryj je pudrem, a następnie kolejną warstwą pomadki.
Na koniec możesz użyć błyszczyka – najlepiej bezbarwnego. Odcienie ciemne i głębokie oraz matowe – zmniejszają, natomiast odcienie jasne, nieostre i błyszczące – powiększają usta.
Kolor szminki dopasuj do tonacji skóry: