Poradopedia.pl

Jak zaplanować ślub i wesele?

Autor: Poradopedia.pl | 10 May 2008 00:55

Tagi: film, obrączki, organizacja, podróż poślubna, samochód, ślub, ślub cywilny, ślub konkordatowy, wesele, wiązanka ślubna, zaproszenia, zdjęcia, Ślub, porada, pomoc, instrukcja, Jak, zaplanować, ślub, i, wesele?

Ślub i wesele to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu każdego człowieka. Aby ten dzień był wyjątkowy i spełniał nasze najskrytsze marzenia musimy jednak włożyć w przygotowania swój czas i wysiłek. Co zrobić, aby wszystko było jak we śnie - oto kilka porad, które pomogą wam w zaplanowaniu tego wydarzenia.

Jednym z wyjść jest zatrudnienie koordynatora ślubnego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają mało czasu i mogą sobie pozwolić na dodatkowe koszty.

 

att/2008/05/21/1277_950948_74740367.jpg

Jeżeli jednak chcemy zorganizować wszystko sami musimy zacząć planowanie z dużym wyprzedzeniem.
Na początku przedyskutujcie wstępne kwestie: rodzaj ślubu (kościelny, cywilny, konkordatowy), czy przyjęcie zorganizujecie w małej restauracji, czy w dużej sali weselnej, ilu zaprosicie gości i jedna z ważniejszych kwestii ile chcecie na to przeznaczyć pieniędzy.

 

Formalności
Pamiętajcie, że formalności w kościele i urzędach trwają dość długo, więc warto na pół roku wcześniej zacząć zbierać dokumenty.

Do ślubu konkordatowego będą potrzebne:
- dowód osobisty
- świadectwo chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne)
- świadectwo bierzmowania (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu)
- zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich przez narzeczonych i odbycia spotkań w poradni rodzinnej (nauki przedmałżeńskie- trwają zazwyczaj 8-10 tygodni, możecie również wybrać wyjazdy weekendowe, lub kursy przyspieszone.)
- zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (jeżeli głoszone były w innej parafii)
- zaświadczenia o odbyciu 2 spowiedzi
- zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego (w trzech egzemplarzach)
-Dane świadków
Wybierzcie świadków wcześniej- dajcie im trochę czasu, by mogli się przygotować, kupić specjalne kreacje, skompletować dokumenty. Pamiętajcie, że są dwie rzeczy, które mogą daną osobę z funkcji świadka wykluczyć - brak chrztu i rozwód.

Cywilnego:
W USC należy stawić się na 31 dni przed planowaną ceremonią
Cel wizyty w USC:
-wypełnienie specjalnego, pisemnego zapewnienia o braku jakichkolwiek przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego,
-decyzja, jakie nazwiska po ślubie będziecie nosić Wy, oraz Wasze dzieci,
-uiszczenie opłaty skarbowej, której wysokość nie przekracza w obecnej chwili 80 zł.

Potrzebne dokumenty:
Jeśli jesteś panną (kawalerem)
-dowód osobisty,
-skrócony odpis aktu urodzenia.
Jeśli jesteś rozwódką (rozwiedziony)
-dowód osobisty,
-skrócony odpis aktu urodzenia,
-skrócony odpis aktu małżeństwa, z konieczną adnotacją o rozwodzie
Jeśli jesteś wdową (wdowcem)
-dowód osobisty,
-skrócony odpis aktu urodzenia,
-skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka.

Kościół
Dla podkreślenia uroczystego nastroju ceremonii ślubnej warto jest udekorować kościół. Możemy poprosić o to firmę, która zajmie się również samochodem i salą weselną. Czasem jednak kościoły przybierają siostry zakonne.
Delikatne wianki, alejka kwiatowa, kaskady miękkiego tiulu, czerwony dywan, piękne żeliwne świeczniki i stojaki z kwiecistymi bukietami dodadzą Waszej ceremonii piękną oprawę.
Ustalcie z księdzem i organistą szczegóły Maszy świętej. Możecie wynająć sopranistkę, lub kwartet smyczkowy.

Przyjęcie weselne

Potrzeba sporo czasu, aby zarezerwować wymarzoną restaurację, dworek, salę weselną(czasem nawet dwóch lat), jeżeli ślub odbywa się w miesiącach ciepłych może warto pomyśleć o wynajęciu specjalnego namiotu.

att/2008/05/21/1277_785284_65207185.jpgGdy uda się wam wynająć wymarzone miejsce warto przemyśleć menu (jeżeli macie wśród gości wegetarian- pamiętajcie o daniach bezmięsnych).
Wystrój sali nada jej przytulny i indywidualny charakter- tutaj możecie dać ponieść się fantazji- balony, kwiaty, dekoracje odzwierciedlające porę roku lub wasze ulubione miejsce na ziemi.
Zastanówcie się jak rozsadzić gości – mogą wam w tym pomóc rodzice, którzy najlepiej znają dalszych krewnych.

Oprawa muzyczna
Didżej czy raczej zespół – czasem trzeba podpisać umowę na ponad rok przed planowaną uroczystością, obejrzyjcie filmy z przykładowymi weselami, omówcie z nimi rodzaj granej muzyki, zabawy, oczepiny.

Stroje
Jedną z najważniejszych decyzji Panny Młodej jest wybór sukni ślubnej.
Tu mamy do dyspozycji zarówno suknie nowe, (jeśli suknię trzeba zamówić z katalogu oczekiwanie na nią trwa ok. trzech miesięcy, a jeszcze dłużej, jeżeli szyjemy ją na miarę), jak i używane dostępne w komisach lub na aukcjach internetowych po atrakcyjnych cenach.
Dodatki: Buty (koniecznie wygodne), welon ślubny, a może diadem lub tiara, rękawiczki, torebka oraz elegancka biżuteria stanowią uzupełnienie i wykończenie stroju. Dobrane stosownie do fasonu sukni oraz urody panny młodej, decydują o końcowym efekcie całej kreacji. Są niezbędne, dlatego należy poświęcić im wiele uwagi.
Pamiętajmy również o seksownej, eleganckiej bieliźnie, która będzie miłym akcentem w noc poślubną.

Strój Pana Młodego – tu mamy spory wybór- frak, garnitur, smoking.
Dodatki są niezbędnym uzupełnieniem stroju. Wyrażają charakter i osobowość. Dobrze skomponowane tworzą odświętną oprawę, wyróżniającą modę ślubną i powodują, że nawet standardowy dwu- czy trzyczęściowy garnitur nabiera zupełnie innego charakteru.
Dużą wagę należy przyłożyć do kolorystyki dodatków, by komponowały się suknią Panny Młodej.
Koszula, krawat, muszka, plastron a może fular – Poproście doradcę w salonie mody, by odpowiednio dobrał te uzupełnienie stroju.
Obuwie- pamiętajcie o wygodzie- kilka godzin na parkiecie w niewygodnych butach może popsuć urok zabawy.

Wiązanka ślubna (na miesiąc przed) Panny Młodej oraz butonierka Pana Młodego to piękne uzupełnienie ślubnego stroju. Ważne, aby te kompozycje dopełniały ślubne kreacje i w pełni z nimi współgrały.

Samochód – możecie zajechać do ślubu własnym autkiem, które sami przystroicie np. białymi, tiulowymi kokardami.
Jednak jeżeli chcecie mieć naprawdę ”super wejście” możecie wynająć pięknie przystrojony samochód z szoferem- wybór jest naprawdę imponujący – od sportowego kabrioletu, po zabytkowego Rolls Royce’a czy ekskluzywną limuzynę.
A może dla romantyków lepsza byłaby dorożka?
Zdjęcia, filmy Wybierzcie fotografa i firmę video (dowiedzcie się o rezerwacje). Wcześniej dobrze jest popytać znajomych o ich opinie na temat danej firmy. Album z fotografiami i płyta z filmem to wspaniałe pamiątki, które będą wam przypominać o tym wspaniałym święcie.

Obrączki ślubne- warto przejrzeć oferty firm, katalogi i udać się do jubilera, by wybrać wasze wymarzone symbole miłości. Czasem trzeba na zamówienie poczekać ok. miesiąca. W niektórych firmach można zaprojektować własny wzór. No i oczywiście dedykacja z datą ślubu i krótkim wyznaniem miłosnym.

Zaproszenia – obecnie na rynku jest wiele firm zajmujących się projektowaniem zaproszeń. Możecie je również sami zaprojektować i wydrukować, wystarczy znajomość komputera- da to wam satysfakcję, że będą unikalne i niepowtarzalne.
Warto rozwieść je osobiście lub wysłać pocztą na ok. 3 miesiące przed datą ślubu. Poproście o potwierdzenie przybycia na miesiąc przed datą, byście mogli skorygować liczbę gości na weselu. Jeśli uznacie, że potrzebne będą także wizytówki na stół weselny lub kartki z podziękowaniami, które roześlecie po uroczystości, zlećcie druk i wybierzcie wzór pasujący do zaproszeń.

Podróż poślubna- wybierzcie miejsce i czas(łatwiej będzie wcześniej zaplanować urlop, a jeżeli będzie to podróż egzotyczna, trzeba pomyśleć o szczepieniach, wizach).

Dodatkowo:
- zabezpieczcie noclegi dla przyjezdnych gości i transport pary młodej oraz gości weselnych.
- zaplanujcie wizyty u kosmetyczki, dentysty, fryzjera, na solarium itp.
- jeśli przewidujecie intercyzę – wybierzcie się do notariusza.
- przygotujcie listę prezentów, o ile taką akceptujecie.
- zapiszcie się na kurs tańca, by zabłysnąć znajomością tanga czy cha-chy, no i najważniejszy- pierwszy taniec – powinien być wyjątkowy.

Warto zapoznać się z nowymi trendami w modzie, wystroju sal, fotografii na targach ślubnych, które są organizowane w większych miastach nawet kilka razy do roku.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/slub/jak-zaplanowac-slub-i-wesele,1277.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone